Pracuj zagranicą jako kierowca – zobacz medianę zarobków

Kierowca Tira w Niemczech

Ogólnie, praca kierowcy tira nie należy do łatwych. Jest to zawód przeznaczony przede wszystkim dla osób, które wolą podróżować w samotności. Poza tym, od kierowcy ciężarówki wymaga się dużej siły fizycznej, mocnych nerwów, orientacji w terenie oraz znajomości niektórych języków obcych.
Oprócz tego, każdy kierowca ciężarówki musi posiadać prawo jazdy kategorii C, często C+E. Poza tym, wymagane jest ukończenie wielu kursów, które np. pozwolą kierowcy korzystać z wózka widłowego. Rozszerzanie uprawnień i zdobywani dodatkowych umiejętności kosztuje. Warto więc podjąć pracę w takim miejscu, w którym dostaniemy wynagrodzenie adekwatne do wykonywanej pracy.

W Polsce, kierowcy tirów mogą zarobić co najwyżej 4000 złotych na rękę. W porównaniu do płac w innych krajach jest to zdecydowanie za mało. Poza tym kierowca tira codziennie wykonuje szereg różnych czynności, nie tylko zajmując się kierowaniem pojazdu.

Warto jednak dodać, że najważniejsze jest miejsce, w którym się zatrudniamy. Za granicą również możemy trafić na firmę, która zaproponuje nam jedynie 1000 euro za taki sam tryb pracy. Warto więc brać pod uwagę nie tylko kraj, ale i warunki, jakie proponuje nam firma.

Kraje, w których opłaca się zostać kierowcą

Jedną z podstawowych różnic, pomiędzy pracą na stanowisku kierowcy tira w Polsce i za granicą jest to, że za granicą praktycznie zawsze otrzymamy umowę o pracę. Kierowcy pracujący za granicą, najczęściej otrzymują dodatki i ryczałty w zamian za żywienie się w trakcie pracy, za noclegi w samochodzie itp.

Podsumowując, zarobki kierowców tirów mogą wynosić od 5 do 10 tysięcy złotych. Jednak wysokość pensji jest zależna od wielu czynników. Przede wszystkim, istotne jest to, jakie posiadamy uprawnienia. Im są one szersze, tym większą mamy szansę na wysoki zarobek. Poza tym bardzo ważne jest także, w jakim miejscu się zatrudnimy. Nie każda firma będzie nam mogła zaoferować tak samo wysokie wynagrodzenie, dodatki, premie czy dogodne warunki. Ważne jest również nasze doświadczenie. Inaczej bowiem będzie zarabiać wieloletni kierowca z bogatym i różnorodnym doświadczeniem, niż kierowca, który dopiero uzyskał prawo jazdy kategorii C+E.

Wynagrodzenie, jakiego możemy się spodziewać będąc kierowcą tira, jest zależne od powyższych czynników. Warto jednak wziąć pod uwagę kraje, do których najczęściej wyjeżdżają Polacy w poszukiwaniu lepszej pracy. Spójrzmy na informacje o zarobkach (przygotowanie przez MawoGroup – obsługa firm transportowych).

Niemcy – w tym kraju, kierowcy ciężarówek mogą liczyć na wypłaty w wysokości około 3000 euro. Do tego dochodzą premię i dodatki. W Niemczech znane są tzw., których wysokość waha się od 10 do 50 euro na dobę, wliczając w to weekendy. Poza tym kierowcy dostają 180 euro na każde dziecko. Z kolei 500 euro jest odejmowane od wypłaty jako ubezpieczenie. Dzięki temu kierowca może pobierać zasiłek w przypadku utraty pracy.

Anglia – jeden z najbardziej znanych celów polskich kierowców. W Anglii, kierowcy tirów mogą zarabiać od 500 funtów w górę co tydzień. Warunki pracy w tym kraju są szczególnie atrakcyjne, dlatego liczba polskich kierowców w Anglii z roku na rok się powiększa. Poza tym, w Anglii działa wiele agencji pracy, które pomagają kierowcom przyzwyczaić się do warunków, jakie panują w Anglii.

Irlandia – w Irlandii, możemy spodziewać się podobnego wynagrodzenia, co w przypadku Anglii. Miesięcznie, normą jest zarabiane 4000 euro na stanowisku kierowcy tira. Irlandia należy do jednego z najdroższych krajów w Europie. Jednak drogie życie wyrównują wysokie płace.

Francja – tu, na stanowisku kierowcy tira, będziemy mogli zarobić około 10 euro za godzinę pracy. Jest to minimalna stawka krajowa, jednak warto dodać, że najlepsi i najbardziej wykwalifikowani kierowcy mogą zarabiać nawet 20 euro.

Dania – średnie zarobki kierowcy tira w Danii zaczynają się od 2000 euro. W przeliczeniu na złotówki nie jest to mało, jednak poszukując pracy w tym zawodzie, warto jest wziąć pod uwagę inne kraje, w których płaca dla kierowcy jest o wiele wyższa.

Kierowca Tira w Niemczech