Kierowcy C+E pracujący w Polsce coraz częściej decydują się na wyjazd za granicę. Wyjątkową popularnością cieszy się Anglia, zwłaszcza że pracy tam nie brakuje, a pracodawcy szczycą się dobrą opinią. Jak wygląda praca w Anglii kierowcy C+E?
Podobieństwa i różnice
Praca kierowcy C+E w Anglii nie różni się znacząco od pracy w Polsce. Podobnie jak w naszym rodzimym kraju można wybrać tryb pracy. Zazwyczaj w Anglii praktykuje się, że kierowcy spędzają wszystkie weekendy wolne w domu z rodziną. Jest to niezwykła zaleta, która doceniają Polacy za granicą. Pracodawcy w Anglii bardzo często oferują zagranicznym kierowcom dodatkowe szkolenia np. językowe dzięki którym nowy pracownik będzie w stanie szybciej i lepiej odnaleźć się w nowym towarzystwie. Kierowcy w Anglii mogą cieszyć się swobodą działania, dobrą komunikacją z pracodawcą, przez co całokształt pracy odbierany jest pozytywnie.
Wyższe zarobki kierowców C+E
Podjęcie decyzji o pracy w Anglii jest zazwyczaj spowodowana chęcią zmian i przede wszystkim większych zarobków, jakie oferują zagraniczni pracodawcy. Kierowca C+E pracujący w Anglii może zarabiać w ciągu tygodnia nawet równowartość kwoty zarobionej w Polsce przez cały miesiąc. Nic dziwnego zatem, ze wiele kierowców decyduje się na podjęcie takiej decyzji. Ponadto w Anglii od dłuższego czasu można zaobserwować niedobór kierowców względem sporej ilości pracy. Powoduje to, ze kierowcy, nawet zagraniczni, są chętnie przyjmowani do pracy.
Jak się przygotować do pracy za granicą?
Praca kierowcy w Anglii wymaga odpowiedniego przygotowania. Koniecznie należy znać minimum podstawy języka angielskiego, które umożliwią porozumienie się z pracodawcą. Ważne jest również, aby odpowiednio przygotować się do zmian kulturowych, które są nieuniknionym elementem każdego wyjazdu. Dobrym pomysłem jest, aby przed rozpoczęciem pracy w Anglii zapisać się na kurs językowy, który ułatwi nam proces zaadaptowania się w nowym środowisku. Jeżeli z kolei jesteśmy kierowcami w polskiej firmie i działamy na terenie krajów Unii Europejskiej warto wiedzieć, że działa stała pomoc dla kierowcy w Niemczech, Holandii, czy Anglii oferowana przez firmę Mawo Group.
Czego wymaga pracodawca?
Wśród oczekiwań kierowanych ze strony pracodawcy zazwyczaj znajduje się:
- Wykształcenie minimum zawodowe,
- Prawo jazdy Kat. C + E + świadectwo kwalifikacji na przewóz rzeczy, karta kierowcy,
- Ważne badania psychotechniczne + aktualne orzeczenie lekarskie,
- Znajomość aktualnych przepisów czasu pracy kierowcy,
- Duża dyspozycyjność, uczciwość, punktualność i sumienność,
- Umiejętności wypisywania i zarządzania dokumentami przewozowymi CMR itp,
- Zaświadczenie o niekaralności
- Podstawowa znajomość języka angielskiego
Warto jednak pamiętać, że powyższe wymagania mogą znacząco się różnić w zależności od pracodawcy i firmy w jakiej chcemy się zatrudnić. Warto być przygotowanym na wszelkie zmiany, a elastyczność zagwarantuje, że będziemy w stanie dopasować się do stawianych wymagań i sprostamy każdej sytuacji.