Kto sprząta miejsca wypadków drogowych?

Liczba wypadków samochodowych każdego roku jest zatrważająca. Najczęściej są to niegroźne stłuczki, ale zdarzają się także poważne incydenty, w trakcie których ludzie zostają ranni, a także tracą życie. Praktycznie każde takie zdarzenie pozostawia widoczne ślady na jezdni. Muszą zostać one w odpowiedni sposób usunięte, aby nie stanowiły zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego.

Jakie zanieczyszczenia pojawiają się po wypadku?

Na ulicy, na której doszło do wypadku, najczęściej dochodzi do rozlania olejów i innych płynów, które wydostają się z uszkodzonego pojazdu. Bardzo często na jezdni leżą także fragmenty szkła oraz elementy samochodu. Może także zdarzyć się, że nawierzchnia zostanie zanieczyszczona przez krew czy płyny ustrojowe, jeśli w zdarzeniu drogowym ucierpieli ludzie. Jest to siedlisko bakterii, wirusów oraz wielu innych drobnoustrojów, które w sprzyjających warunkach bardzo szybko się namnażają. Może to stanowić ogromne zagrożenie dla osób, które przebywają w pobliżu miejsca zdarzenia.

Pozostałości biologiczne znajdujące się na jezdni mogą nieść ryzyko zarażenia poważnymi chorobami. Muszą być więc w odpowiedni sposób usunięte, aby nie stanowiły zagrożenia. To właśnie z tego względu należy przeprowadzić w miejscu wypadku czyszczenie po zmarłych

Ogromnym zagrożeniem są także płyny eksploatacyjne, które wypłynęły z uszkodzonego samochodu. Najechanie na nie może być poważnym problemem i niebezpieczeństwem dla innych kierowców. Samochód, który najedzie na takie plamy, może wpaść w poślizg, a nawet spowodować kolejny wypadek. Niezbędne jest więc skuteczne ich usunięcie z jezdni.

Usuwanie zanieczyszczeń po wypadku – kto jest za to odpowiedzialny?

Za utrzymanie dróg w należytym stanie odpowiada instytucja, do której ona należy. W przypadku dróg krajowych jest to Skarb Państwa, a dróg gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich stosowne samorządy. Nie jest to jednak tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Ustawa o odpadach, a dokładniej art. 22 określa, że koszty gospodarowania odpadami powinny być pokryte przez wytwórcę lub posiadacza. Może to oznaczać, że za uporządkowanie miejsca po wypadku powinno leżeć po stronie sprawcy. Wydatki z tym związane pobierane byłyby z OC. Bardzo często jednak sprawca powstania zabrudzeń na jezdni nie przyznaje się do tego i nie chce wziąć na siebie odpowiedzialności. Najczęściej więc za uporządkowanie miejsca wypadku zabierają się służby. Mimo że ich głównym zadaniem jest ochrona życia i zdrowia, to bardzo często zgadzają się na to, aby usunąć z drogi wszelkie zanieczyszczenia.

Jednak w przypadku, gdy wypadek spowodował poważne obrażenia lub śmierć uczestników, to na miejscu zdarzenia mogą znajdować się wspomniane już ślady biologiczne. Ich usuwanie jest więc niebezpieczne i powinno zostać przeprowadzone przez specjalistów, którzy zrobią to w odpowiedni sposób. Firmy zajmujące się sprzątaniem zwłok robią to z szacunkiem do zmarłych, dlatego można im w pełni zaufać. 

Jak wybrać dobrą firmę zajmującą się sprzątaniem miejsc wypadków?

W przypadku firm pracujących na miejscach zdarzenia niezbędny jest sprawny dojazd. Warto więc zwrócić uwagę na zakres terytorialny, jaki obejmuje. Ważne jest także to, aby tego rodzaju usługi świadczyła całodobowo. Do wypadku może bowiem dojść w każdej chwili. Łatwy kontakt także jest bardzo ważny i powinien być jednym z czynników branych pod uwagę przy wyborze tego rodzaju firmy.

Bardzo istotne jest także to, jakim sprzętem dysponuje. Niezbędne jest bowiem odpowiednie zaplecze techniczne. Dobra firma powinna używać wyłącznie sprawdzonych środków czyszczących, które pozwolą na usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Produkty te muszą być także przyjazne dla środowiska naturalnego ze względu na to, że używa się ich na otwartych przestrzeniach. 

Wybierając firmę zajmującą się sprzątaniem miejsc po wypadkach, warto także zwrócić uwagę na to, w jakim czasie wykonują tę usługę. Powinno to odbyć się tak szybko, jak tylko jest to możliwe. Przywrócenie ruchu na uczęszczanej jezdni ma kluczowe znaczenie dla płynnej komunikacji. Taka firma powinna także współpracować ze służbami, które znajdują się na miejscu zdarzenia. Tylko wtedy sprawne uprzątnięcie miejsca zdarzenia jest w ogóle możliwe.