Jak wybrać działki budowlane nie przepłacając?

Zobacz gdzie kupić działki budowlane

Czy zastanawiałeś się już nad tym aby przeprowadzić się do jednorodzinnego domu na obrzeżach miasta lub nawet poza nim? Jeśli na to pytanie możesz odpowiedzieć twierdząco, zapewne wiesz także, że najpierw musisz rozejrzeć się za działką budowlaną, która musi stać się Twoją własnością.

Wybór działki pod budowę domu jednorodzinnego

Działki najczęściej są już przygotowane pod budowę – tzn. posiadają stosunkowo równą powierzchnię, czasem nawet mają już podłączone media. Jeśli tak nie jest, będziesz musiał samodzielnie postarać się o to, aby dociągnąć do domu wodę, gaz oraz zasilanie energią elektryczną. W przypadku niektórych działek, możesz mieć problemu z kanalizacją, jednak to uzależnione jest od inwestycji, które zostały przeprowadzone w poszczególnych gminach. Kiedy wybierasz działki budowlane w pobliżu miasta możesz mieć już takie przyłącze, ale…nie musisz. Proces przedłużania kanalizacji do mniejszych miejscowości w naszym kraju dopiero postępuje, dlatego też część mieszkańców kraju wciąż korzystać musi z szamb. Sprawa przyłącza gazu również jest sprawą budzącą dylematy, gdyż ten poprowadzony jest niemal wyłącznie w miastach. Na wsi często stosowanie są butle z gazem.

Wielkość działki budowlanej – czy rozmiar ma znaczenie?

Działki budowlane poza różnymi przyłączami posiadają również różne wielkości oraz ceny. Przeciętna działka budowlana kształtuje się w rozmiarze od 9 do 13 arów, aczkolwiek możemy spotkać się z mniejszymi jak i większymi. Naturalnie na potrzeby zbudowanie małego domu wystarczy nam tylko kilka arów – np. 4,5 aczkolwiek jeśli chcemy swobodnie funkcjonować tam w wolnym czasie, np. pielęgnować ogród warto kupić działkę większą. Najczęściej w pobliżu miast znajdziemy działki budowlane o wielkości około 10 arów (1000 metrów kwadratowych).

Zobacz gdzie kupić działki budowlane

Działki budowlane znacząco różnią się cenowo: na wsiach zapłacimy za taką wielkość od 30 do 50 tysięcy złotych. W przypadku miejscowości znajdujących się blisko miasta, cena ta wzrośnie nawet trzykrotnie. W mieście za działkę zapłacimy nawet 250 tysięcy złotych, co stanowić może ekwiwalent kosztów, jakie wystarczą nam na budowę domku mniej więcej o wielkości około 120 metrów kwadratowych. Cena działki uzależniona jest od lokalizacji – im bardziej jest prestiżowa – tym więcej będziemy musieli zapłacić. W tym miejscu warto zastanowić się nad sensem tak dużej inwestycji.

Gdzie są najlepsze lokalizacje?

Musimy zadać sobie pytanie – czy rzeczywiście chcemy mieszkać w tak drogim miejscu, czy może jednak lepiej jest poszukać czegoś 3 razy tańszego za miastem, a zaoszczędzone pieniądze wydać na lepsze wnętrza czy samochód? Najkorzystniej kupować jest działki budowlane od mieszkańców wsi, którzy często poza swoim areałem posiadają również coś w zanadrzu, co od lat w ogóle nie jest eksploatowane. Jeśli jesteśmy osobami zmotoryzowanymi warto zastanowić się nad działką nawet do 25-30 kilometrów od miejsca pracy. Tam prawdopodobnie zapłacimy mniej, a do pracy i tak będziemy dojeżdżać tylko kilkadziesiąt minut. W przypadku działek budowlanych cena jak najbardziej gra rolę.