Wynajmowanie określonej nieruchomości daje pewną elastyczność. Możemy zmienić mieszkanie, jeśli znajdziemy lepszą ofertę w podobnej cenie z lepszym metrażem. Może też znajdować się w lepszej lokalizacji. Podobnie jest z lokalami użytkowymi. Znajdziemy lepszy dla prowadzonej działalności w lepszym miejscu. Niestety cały czas należy wnosić opłaty za używanie lokalu.
Posiadanie własnej nieruchomości jest wygodniejsze. Nawet biorąc kredyt mamy świadomość, że po jego spłacie mieszkanie będzie nasze. Prowadzenie restauracji czy biura stanie się bardziej opłacalne. W perspektywie lepiej kupić niż wynająć.
Rynek wtórny
Pierwszą z możliwości kupna lokalu użytkowego jest rynek wtórny. W obiegu są używane już lokale należące do pierwszego lub drugiego właściciela. Możemy poszukać ogłoszeń dotyczących nieruchomości na sprzedaż. Właściciel danego lokalu zamyka działalność lub przenosi się w inne miejsce. To od niego właśnie będziemy kupować lokal na zasadzie umowy kupna-sprzedaży. Mamy możliwość negocjacji ceny zależnie od elastyczności sprzedającego.
Przy zakupie lokalu na rynku wtórnym warto skontaktować się z rzeczoznawcą majątkowym. Wyceni interesującą nas nieruchomość, wiedza, jaka jest jej realna wartości jest ważna. Będziemy wiedzieć czy zaproponowana cena nie jest zawyżona. Wycena daje wiedzę, którą można wykorzystać podczas negocjacji.
Rynek wtórny ma też jednak wadę. Może się zdarzyć, że interesujący lokal będzie wymagał remontu. Przez to koszty rosną, należy wyłożyć pieniądze na remont i zakup wyposażenia. Watro, więc rozważyć kolejną opcję.
Rynek pierwotny
Dobrze jest poszukać nieruchomości na rynku pierwotnym. Chodzi o nowo powstałe lokale użytkowe. Ich sprzedażą zajmują się deweloperzy. Kim jest deweloper? Jest to osoby prywatna lub firma, która inwestuje posiadane finanse w budowę nowych budynków. Czuwa nad całym przedsięwzięciem od fazy projektowania do zakończenia prac. Następnie deweloper zajmuje się sprzedażą lokali. Podpisuje się z nim umowę deweloperską, która ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa zainwestowanych przez kupca pieniędzy w razie bankructwa dewelopera. Zakup lokalu może mieć miejsce w trakcie prac budowlanych, dzięki umowie inwestor otrzymuje pieniądze po zakończeniu prac w całości lub w ratach.
Lokal zakupiony w ten sposób jest świeżo oddany do użytku, odchodzi, więc konieczność potencjalnego remontu. Nowy lokal daje większe możliwości.
Nowe nieruchomości
Występują różne możliwości korzystania z lokalu użytkowego. Możemy go wynajmować, przez co łatwo można mienić lokal na dogodniejszy. Niestety comiesięczne rachunki są wysokie z powodu opłaty wynajmu. Możne też kupić nieruchomość na rynku wtórnym, od poprzedniego właściciela. Często jednak konieczny jest remont, przez co wzrastają koszty.
Zakup nieruchomości od dewelopera jest bezpieczny, choć może się okazać droższy niż na rynku wtórnym. Chociaż doliczając ewentualny remont bilans będzie podobny. Przy zakupie od dewelopera przed stratą środków chroni nas umowa deweloperska i przedwstępna.