Które inwestycje dla Polaków są najbardziej zyskowne? W co najchętniej inwestują? Według wielu polskich inwestorów najbardziej opłaca się inwestować w nieruchomości
Tak uważa co drugi Polak. na kolejnych miejscach znalazły się złoto, które od kilku lat uważane jest za najlepszą formę lokowania wolnych środków. Równie cenione są fundusze inwestycyjne, które odzyskują zaufanie w oczach inwestorów po kryzysie w 2009 roku
O preferencje inwestorów zapytał polaków Instytut Homo Homini. Badanie przeprowadzono na Deutsche Bank PBC. Z poprzednich badań wynika, że Polacy nie lubią bądź nie potrafią oszczędzać. Każdy dodatkowy pieniądz wolą konsumować, nie koniecznie odkładać.
Według ankiety przeprowadzonej przez Deutche Bank PBC najbardziej zyskowne są inwestycje w nieruchomości. Aż 44,9 respondentów sondażu Deutche Bank PBC uznało tę formę za najbardziej efektywną. 13,4% wskazało złoto jako zyskowną inwestycję. Na kolejnych miejscach znalazły się: fundusze inwestycyjne (5,1%), dzieła sztuki (4,6%), inwestowanie na giełdzie wskazało 4,2% ankietowanych, obligacje 4%, waluty 2,1% i lokatę bankową 1,2%.
Fundusze inwestycyjne nadal zyskowne i godne zaufania
Jak się okazuje dużym poparciem cieszą się fundusze inwestycyjne, które pomimo kryzysu i spadku zaufania do tego rodzaju inwestycji w 2014 i 2015 roku, nadal znajdują swoich zwolenników.
Nieruchomości cieszą się największym zaufaniem
Niemal co drugi respondent uznał, że nieruchomości gwarantują największy zysk z inwestycji. Według ekspertów, preferencje inwestycyjne Polaków wskazują na ogromny rozsądek inwestycyjny. W bardzo długiej perspektywie czasu nieruchomości są bowiem być jedną z najbardziej stabilnych i zyskownych inwestycji. Niestety na rynku nieruchomości od dłuższego czasu utrzymuje się trend spadkowy. W 10 na 15 miast ceny są niższe niż przed rokiem (według danych Expander). Właściciele nieruchomości narzekają na zastój na rynku i wskazują na spadek zainteresowania kupujących. Zmuszani są często do obniżania cen podczas sprzedaży, a nawet często w okresie pozyskiwania kupujących by zainteresować potencjalnych nabywców.
Dodatkowym atutem inwestycji w nieruchomości jest potencjalny przychód, który można uzyskać z tytułu wynajmu. Inwestorów zainteresowanych rynkiem nieruchomości zachęca dodatkowo możliwość finansowania inwestycji z relatywnie taniego i powszechnie dostępnego kredytu hipotecznego. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że na rynku kredytów hipotecznych przybywa nowych obostrzeń, które utrudniają pozyskanie finansowania. A to okazja do wprowadzania nowych produktów takich jak odwrócona hipoteka. Mieszkanie czy też dom (dowolna nieruchomość) może stanowić dla wielu osób, w długiej perspektywie czasu, źródło dodatkowych środków finansowych podnoszących poziom życia na emeryturze.
Pozostałe inwestycje nie tak atrakcyjne?
Kilka pozostałych możliwości inwestycyjnych nie jest aż tak atrakcyjnych według respondentów. Okazuje się, że zainteresowanie instrumentami finansowymi zależy od wieku respondenta. Otóż, starsi respondenci zdecydowanie wskazują na tradycyjne kruszce. Złoto jest atrakcyjną inwestycją dla grupy 60-70 lat, która 2-krotnie więcej razy wskazała właśnie tę inwestycję (w porównaniu z 30 latkami. Wśród młodych i wykształconych inwestorów większość wskazań dotyczyła funduszy inwestycyjnych.
Inwestycje w złoto – złoty trend
Cena złota sukcesywnie i nieprzerwanie rośnie. Metale szlachetne od lat postrzegane są jako źródło dodatkowych środków. Uważa się, że inwestycje w złoto czy srebro są niewrażliwe na zmiany na rynku i w gospodarcze. Co jeśli przeciętny inwestor nie może sobie pozwolić na inwestowanie w złoto i inne metale szlachetne? Największym problemem inwestycji w złoto czy srebro jest miejsce, w którym należy przechowywać cenne kruszce. Duża ilość metali szlachetny to wysokie koszty magazynowania w odpowiednio zabezpieczonym miejscu i dodatkowe koszty ubezpieczenia.
Ale kto powiedział, że koniecznie trzeba trzymać złoto w zbrojonej piwnicy?
Dla przeciętnego inwestora najlepszym sposobem na inwestowanie w metale szlachetne jest zakup jednostek funduszy, które inwestują w dany kruszec lub też funduszy inwestycyjnych sektora metali szlachetnych.