Porównanie kosztów ogrzewania i c.w.u. różnymi instalacjami

Wybór źródła ciepła dla domu to jedna z najważniejszych kwestii, która w przyszłości będzie decydować o kosztach eksploatacji. Do najpopularniejszych dotąd systemów należało ogrzewanie paliwem stałym, gazem lub prądem. Od niedawna coraz więcej osób decyduje się na alternatywne instalacje grzewcze, takie jak pompy ciepła. Z artykułu dowiecie się, jaki sposób ogrzewania domu jest najtańszy.

Ogrzewanie domu gazem

Gaz to jedno z najpopularniejszych paliw grzewczych. Pozytywne opinie zbiera głównie ze względu na wygodę i brak konieczności posiadania dużej kotłowni. Ogrzewanie gazowe nie należy jednak do tanich. Jest jedynie nieznaczne niższe od ogrzewania elektrycznego. Z wyliczeń przygotowanych przez firmę NIBE specjalizującej się w instalacjach energooszczędnych, roczne ogrzewanie gazem (wraz z c.w.u.) domu o powierzchni 130 m2, wyniesie od ok. 2700 do 3800 zł. Dodatkowo stosunkowo drogi jest sam montaż z podłączeniem gazu i instalacją gazową, cena grzejników, pieca oraz rozłożenia instalacji (łącznie ok. 17-18 tys. zł).

Ogrzewanie elektryczne

Wśród tradycyjnych źródeł ogrzewania i przygotowywania c.w.u. dla domu jednorodzinnego, prąd jest zdecydowanie najdroższy. Co prawda ogrzewanie elektryczne zapewnia komfort, jest wręcz niezawodne oraz bardzo łatwe w utrzymaniu, jednak te zalety wymagają dużych nakładów finansowych w trakcie eksploatacji systemu. Średni roczny koszt ogrzewania domu o pow. 130 m2 to aż 4850 zł.

Ogrzewanie paliwem stałym: węgiel, drewno, pelety

Ogrzewanie domu takimi paliwami, jak drewno, brykiet, eko-groszek lub węgiel, w ogólnej kalkulacji jest ekonomicznym rozwiązaniem. Co prawda taki rodzaj ogrzewania jest najbardziej uciążliwy zarówno dla użytkowników jak i powietrza, ale nadal cieszy się sporą popularnością. Jednak ostatnie zmiany w prawie oraz założenia z przepisów unijnych na temat ochrony środowiska i ograniczenia zużycia energii powodują, że część inwestorów już teraz musi zrezygnować z ogrzewania domu paliwem stałym (np. w Krakowie już wkrótce będzie obowiązywał całkowity zakaz palenia węglem) – dlatego nie jest to rozwiązanie przyszłościowe. Roczny koszt ogrzewania domu paliwem stałym będzie najniższy w przypadku kotła na drewno (ok. 1800 zł), a najdroższy, gdy ogrzewamy dom peletami (ok. 2850 zł).

Ogrzewanie pompą ciepła

Ogrzewanie domu jednorodzinnego pompą ciepła jest – jak widać na poniższym wykresie – najbardziej opłacalne. Szczególnie w przypadku pompy ciepła solanka/woda , o sezonowym współczynniku sprawności na poziomie SPF=4,5, koszty te są zaskakująco niskie, ponieważ nie przekraczają rocznie nawet 1500 zł. Nieco droższa w użytkowaniu jest pompa ciepła typu powietrze/woda, za pomocą której ogrzewanie będzie nas kosztowało ok. 1800 zł – podobnie jak w przypadku kotła na kawałki drewna.

Jaki model pompy ciepła wybrać, aby ogrzewanie było najtańsze?

Nie każda pompa ciepła zapewni nam tak niskie roczne koszty ogrzewania. Spośród urządzeń najbardziej renomowanych marek światowych, na szczególną uwagę zasługą energooszczędne pompy ciepła firmy NIBE. Dzięki nim możemy bowiem ogrzewać dom przez cały rok za nawet 125 zł miesięcznie. Taki efekt osiągniemy między innymi decydując się na instalację energooszczędnej, inwerterowej pompy ciepła NIBE F1255. Ten model należy do najbardziej zaawansowanych gruntowych pomp inwerterowych i posiada kilka wariantów. Jeden z nich został zaprezentowany na tegorocznych targach ISH odbywających się we Frankfurcie.

Wspomniana pompa ciepła ma ponadto wiele innych zalet, takich jak prostota obsługi, duża efektywność pracy i automatyzacja. Dzięki tym funkcjom urządzenie jest niemal bezobsługowe. Z kolei dzięki inwerterowej sprężarce cały system nie wymaga zbiornika buforowego i ma krótszy czas rozruchu i wyższą średnioroczną efektywność, co również pozytywnie wpływa na koszty inwestycyjne i eksploatacji. Pompa ciepła NIBE F1255 wyróżnia się wysoką wartością współczynnika sprawności SCOP – dla klimatu zimnego osiąga on wynik 5,5. Powyższe parametry sprawiają, że ogrzewanie przeciętnej wielkości domu wyniesie miesięcznie mniej niż 125 zł.

Jakie są koszty inwestycyjne dla różnych systemów ogrzewania?

Początkowe koszty inwestycji w dany rodzaj ogrzewania przedstawione są na poniższym wykresie.

Z zaprezentowanych danych wynika, że najdroższy będzie zakup i montaż pompy ciepła typu solanka/woda. Jednak wcześniej omówione koszty eksploatacyjne wskazują, że taka inwestycja szybko się zwróci względem pozostałych systemów. Dla przykładu, koszt instalacji kotła węglowego wraz z kominem i pozostałymi koniecznymi elementami, będzie niższy o zaledwie 7 tys. zł. Natomiast gdy zdecydujemy się na pompę ciepła typu powietrze/woda, która nie wymaga wykonywania odwiertów, koszty początkowe będą najniższe spośród wszystkich analizowanych w niniejszym artykule systemów grzewczych. Mimo, że inwestycja w kocioł gazowy plasuje się na takim samym poziomie, koszty późniejszej eksploatacji są nieporównywalnie wyższe.