O hałasie – dlaczego warto inwestować w zmiany podczas wprowadzania inwestycji?

badamy hałas

Jednym z bardzo rozpowszechnionych problemów dzisiejszego, współczesnego świata jest problem wszechobecnego hałasu (mowa tutaj przeważnie o strefach miejskich i podmiejskich). Jest on o tyle niebezpieczny, że oprócz powodowania uszkodzeń naszych aparatów słuchu bardzo mocno wpływa na stan naszej psychiki. Stresu spowodowanego zmęczeniem lub różnego rodzaju kolejami losu nie daje się ukoić bez koniecznej do tego ciszy.

Jakie czynniki potęgują poziom hałasu na co dzień?

Pomiary hałasu wykonywane w centrach dużych miast wykazują niezwykle duże nasilenie tego stresotwórczego czynnika. Niejednokrotnie nie zdajemy już sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ ma hałas nasz sposób życia, jak bardzo determinuje on to, czym się w danej chwili zajmujemy. Samemu doświadczamy wielokrotnie stanu, w którym przez stres spowodowany nadmiernym hałasem w najbliższym otoczeniu nie jest się w stanie dalej pracować a nawet nocą zasnąć. Zdarzał się wówczas zastanawiać, jaki wynik wykazałby wówczas pomiar hałasu, ile decybeli w tym czasie nas „otaczało”? Na pewno zbyt dużo. Wziąwszy pod uwagę stan psychiczny osób po przeżyciu kilku miesięcy pracy w tak głośnym otoczeniu należy z całą pewnością stwierdzić, iż jest pewna granica, której nie powinno się przekraczać. Aby tego uniknąć warto zacząć stosować w tego typu miejscach powszechnie używane zatyczki bądź też stopery do uszu, które to potrafią znacznie ograniczyć wpływ tego zgubnego na nas czynnika. Wielu ludzi bardzo szybko jest w stanie przekonać się do nich. badanie dźwięku

Wyciszenie w miejscu pracy

Trudno opisać to uczucie nagłego wyciszenia jakiego doświadcza się po ich założeniu, przykładowo w miejscu pracy. Mógłby się wręcz powiedzieć, że panoszący się gdzieś w środku stres osłabł o jakieś siedemdziesiąt procent. Oczywiście dźwięk „nie znikną” całkowicie, ale jego recepcja przez uszy została znacznie ograniczona. Można być przekonanym, że również jakość pracy też się w tym momencie poprawia. Mając przykładowo za zadanie przeprowadzanie wywiadów wstępnych z przychodzącymi do zakładu ludźmi, niejednokrotnie oczekuje się na interesantów w miejscu położonym w bardzo głośnym miejscu, w którym pomiar hałasu mógłby wykazać wysoki poziom decybeli. Mieszkając w centrum dużego miasta, mieszkanie otoczone jest różnymi dźwiękami pochodzących z ulicy. To wszystko źle wpływa na stan psychiczny człowieka. Zatyczki do uszu, o których wspomniano wcześniej niejako ratują sytuację psychiczną niejednej osoby, ponieważ dzięki nim można zaznać ciszy, przykładowo w nocy i dobrze wypocząć przed następnym dniem pracy. Doświadczenia te pozwalają zrozumieć, jak ważna jest cisza dla odpowiedniego funkcjonowania na co dzień. Pomiary hałasu czy inne mniej, lub bardziej zaawansowane badania same w sobie nie pomogą zawsze w rozwiązywaniu tego problemu. Jeśli jednak zamierzamy wprowadzić kolejną inwestycję pomiary hałasu okazują się być obowiązkowe. Ważne jest, aby każdy sam dbał o swoje własne zdrowie fizyczne, jak i nie mniej ważne psychiczne i to nie tylko ze względu na nas samych, ale i w trosce o otaczających nas ludzi. Jak wiadomo bowiem stan naszego zdrowia wpływa także na ludzi, z którymi przychodzi nam się spotykać lub też pracować i żyć.