Koszty budowy domu są uzależnione od wielu czynników. Głównie będzie to zastosowana technologia, organizacja budowy i ceny materiałów budowlanych. Bardzo ważny będzie też sam wybór projektu i jego adaptacja. Niekiedy okazuje się, że projekt indywidualny będzie nas mniej kosztował niż pozornie tańszy projekt gotowy. Poniżej przedstawiamy rozwiązania, które pozwolą uniknąć wielu niespodzianek finansowych, a dodatkowo pomogą w ekonomicznym planowaniu budowy.
Co najbardziej wpływa na inwestorskie decyzje?
Będą to przede wszystkim fundusze, których pozyskanie jest często najtrudniejszym etapem. Nie dziwne jest więc to, że właśnie koszty są głównym kryterium podczas wyboru technologii czy samego projektu. Jednak z ostatnich badań wynika, że ponad 77% polskich inwestorów podejmuje takie decyzje uwzględniając nie koszty budowy, ale koszty dalszej eksploatacji oraz energooszczędność budynku. Najlepiej gdy znajdziemy rozwiązanie projektowe łączące obie kwestie – dom tani w budowie i eksploatacji.
Mniejszy dom – większe oszczędności? Nie zawsze!
Powszechnie przyjmuje się, że im mniejszy dom wybudujemy, tym mniej będzie nas on kosztował. Średnio dodatkowe 20 m2 powierzchni wycenia się na 50 tys. zł. Jednak nie każdy wie, że istnieją takie projekty domów, których funkcjonalny układ potrafi generować oszczędności na wyższym poziomie, niż w przypadku małych domów, z mniej korzystną bryłą.
Czy opłaca się budować dom energooszczędny?
Domy energooszczędne wymagają w skali roku maksymalnie 70 kWh/m2 ciepła, jednak koszt ich budowy może być wyższy nawet o 30%. Dlaczego? Stosuje się w nich specjalistyczne materiały budowlane i izolacyjne oraz energooszczędne instalacje, np. pompy ciepła. Jednak taki projekt domu, w którym bryła może minimalizować straty ciepła lub nawet całkowicie je wykluczać, może obniżyć koszt budowy nawet o 10%. Kiedy zwróci się taka inwestycja? Z pewnością szybciej niż spłata kredytu zaciągniętego na budowę domu.
Gdy wybierzesz projekt gotowy zwróć uwagę na aspekty technologiczne
Pamiętaj przede wszystkim o wyborze odpowiedniej bryły budynku i dachu, ponieważ to właśnie od tych aspektów będą zależeć Twoje finanse, zarówno podczas budowy, jak i później w eksploatacji. Najbardziej korzystny będzie projekt o bryle prostej i zwartej, osadzonej na planie prostokąta. Dlaczego? Taka bryła minimalizuje koszt budowy oraz tworzenie się mostków termicznych, które są miejscem utraty ciepła na zewnątrz. Będą one powstawać przede wszystkim w sferach załamań konstrukcji. Należy zatem ograniczyć liczbę styków i różnych materiałów.
Z kolei dach nie powinien być wielopołaciowy. Po pierwsze dlatego, że zwiększa się ryzyko powstania miejsc, z których ciepło będzie uciekać. Po drugie skomplikowana konstrukcja znacznie podwyższa koszty budowy, przede wszystkim ze względu na trudność w montażu i wymóg wykonania niełatwych obróbek. Również generują się większe straty materiałów. Zatem by tanio wybudować dom zdecydujmy się albo na dach płaski, albo dwuspadowy, gdzie kąt nachylenia będzie wynosił 30-45 stopni. Taki dach wymaga także mniej rur spustowych, rynien czy materiałów do zabudowy poddasza.
Do aspektów, które znacznie będą wpływać na koszt budowy należy także podpiwniczenie. Budowa piwnicy może podnieść koszt nawet o 20%! Pamiętajmy też, jeśli planujemy wybudowanie garażu, by w miarę możliwości umieścić go w bryle budynku – koszty będą znacznie niższe, niż w przypadku budowy garażu wolnostojącego.
Jaki dom będzie najtańszy w budowie?
Uwzględniając powyższe kwestie najtaniej wybudujemy dom parterowy z użytkowym poddaszem, bez piwnicy. Takie domy mają zwykle zwartą bryłę, a koszty wybudowania dachu, stropu i wylania fundamentu rozkładają się na dwie kondygnacje.