Zainwestuj w monitoring GPS dla swojej firmy transportowej

Monitorowanie gps - metoda na sukces w transporcie

Transport jest jedną z tych branż, które rozwijają się najaktywniej. Znane wszystkim powiedzenie „tiry na tory” jest w Polsce bardzo popularne, wiąże się z postulatami, które sugerują aby przenieść transport wyłącznie do pociągów towarowych i zminimalizować użycie samochodów ciężarowych.

Transport lądowy a narzędzia do monitorowania TiRów

Niestety nie jest to tak proste, jak może się wydawać. Zaletą pociągu jest bardzo duża ilość transportowanego towaru w innym miejscu w czasie porównywalnym do przewozu tego samego towaru ciężarówką, różnica polega jednak na tym, iż pociągi mogą poruszać się wyłącznie po torach, dlatego maszyniści nie mogą dotrzeć tam, gdzie towar musi być dostarczony. TiRy muszą być na drogach całego świata, gdyż na koniec dnia to właśnie one spełniają główne zadanie – tj. dostarczają palety z towarem na miejsce wyładunku. Dla firmy transportowej, która powiększa swoją flotę istotne jest to aby sprawdzić co się z nią dzieje, tj. dowiedzieć się w jakim miejscu na mapie Europy znajdując się ciężarówki, kto je prowadzi, jak wygląda ich przejechana trasa i co jest jeszcze przed nimi, jak szybko jadą, ile paliwa spalają, czy temperatura oleju nie jest zbyt wysoka…specjaliści od logistyki w firmie transportowej mogą zadawać sobie dziesiątki istotnych pytań, na które jednak nie zawsze łatwo jest uzyskać odpowiedzieć.

Zużycie paliwa – jak oszczędzać?

Na szczęście coraz prężniej do firm transportowych trafiają informacje o monitoringu pojazdów. Jest to kontrola floty przy użyciu zaawansowanego oprogramowania, które dostarcza szczegółowych informacji na temat tego, czym zajmuje się w chwili obecnej kierowca oraz jego ciężarówka. Istotne dane mogą ograniczyć w przyszłości zużycie paliwa, oleju czy opon. Mogą być pomocne w ponownym, lepszym zaplanowaniu trasy na całą Europę. Monitoring GPS z kolei aktywnie powiadamia pracowników firmy w biurze na temat tego, gdzie znajduje się pojazd, jak szybko jedzie i czy przemieszcza się zgodnie z trasą. Jest to sposób na weryfikację działań pracowników oraz zapobieganie takim sytuacjom jak kradzież. Jazda niezaplanowaną trasą może być bowiem wskazówką co do tego, że TiR dostał się w niepowołane ręce – jest to konieczne w przypadku wyjazdów na wschód Europy, gdzie do tego typu przestępstw dochodzi częściej.

Monitorowany pojazd to oszczędność dla firmy transportowej

Mierniki paliwa – skuteczny monitoring

Sposobów na monitorowanie pojazdów jest kilka – my wyróżnimy tutaj fizyczną kontrolę – np. poprzez zamieszczenie pomierników paliwa lub innych płynów oraz kontrolę elektroniczną, która na bieżąco przekazuje dane do kierowcy oraz do bazy firmy. Monitoring pojazdów to sposób na oszczędności przedsiębiorstwa transportowego – wystarczy kilka miesięcy szczegółowego badania floty oraz poddanie wyników rzetelnej analizie aby opracować nowy, skuteczniejszy plan działania mający być korzystny dla budżetu firmy. Transport ze skutecznymi narzędziami do monitorowania przejazdu do sposób na sukces w branży. Szczególnie popularne jest przede wszystkim mierzenie poziomu paliwa.