Płyta fundamentowa z ogrzewaniem podłogowym – opcja dla oszczędnych

sprzedaż mieszkań szczecin prawobrzeże

Fundamenty grzewcze umożliwiają nam szybkie i równomierne ogrzewanie całego mieszkania. Ogrzewanie podłogowe jest znane od lat, jednak w dzisiejszych czasach nabiera popularności. Poniżej przedstawione zalety i korzyści potwierdzają, iż ogrzewanie podłogowe jest opłacalne i wygodne.

Ogrzewanie podłogowe w płycie fundamentowej

Koszta instalacji ogrzewania podłogowego nie zawsze ą takie same – w dużym stopniu zależy to od rodzaju ogrzewania. Wyróżnia się ogrzewani podłogowe wodne, powietrzne oraz elektryczne. Co prawda, w większości przypadków, kwota jaką należy przeznaczyć na instalację i zamontowanie ogrzewania podłogowego w płycie fundamentowej, są wyższe od kosztów tradycyjnego ogrzewania. Nie powinno nas to jednak zniechęcić do zastosowania tej metody. Otóż, podstawową zaletą w zastosowaniu ogrzewania podłogowego, jest oszczędność kosztów.
Eksploatacja ogrzewania jest o wiele tańsza, niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania. Poza tym, koszta montażu szybko się zwrócą. Biorąc pod uwagę walory estetyczne oraz wszelkie zalety, można stwierdzić, że zastosowanie ogrzewania podłogowego w płycie fundamentowej jest jak najbardziej opłacalne dla każdego z nas.

Jak powstaje ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe, które powstaje wraz z pytą fundamentową, powstaje na utwardzonym i wyrównanym gruncie. W zależności od rodzaju ogrzewania, w fundamentach rozmieszcza się rurki, poprzez które przepływa ciepłe powietrze lub woda. Nieco inaczej kładzie się ogrzewanie elektryczne. Podczas montażu instalacji, trzeba zadbać przede wszystkim o odpowiednie zabezpieczenie rur przed utratą ciepła.
W fundamentach znajdują się agregaty grzewcze (lub wentylatory), których zadaniem jest dostarczanie ciepła w rurach.

Zalety ogrzewania podłogowego

  • Eliminacja wilgoci z budynków – ogrzewanie podłogowe jest również świetnym sposobem dla osób, które budują dom na terenie, gdzie wody gruntowe mają wysoki poziom.
  • Równomierne rozprowadzanie ciepła – elementy grzewcze znajdują się pod całą powierzchnią podłogi. Ciepłe powietrze unosi się do góry, zapewniając wysoką temperaturę w każdym kącie pomieszczenia.
  • Estetyka – w przypadku, gdy cały system grzewczy znajduje się w płycie fundamentowej, nie ma konieczności montowania grzejników czy agregatów w pomieszczeniach. Jedyne, co może znaleźć się w mieszkaniu związanego z ogrzewaniem, to panel regulacyjny temperaturę.
  • Decydując się na instalację ogrzewania w płycie fundamentowej, będziemy mieli gotowe ogrzewanie jeszcze przed postawieniem ścian.
  • Szybki i łatwy montaż – zarówno stawianie płyty fundamentowej, jak i instalowania w niej ogrzewania, jest bardzo proste i sprawne. Dzięki temu, że ten rodzaj ogrzewania jest coraz bardziej popularny, wiele ekip budowlanych jest w stanie nam wykonać całą instalację. Możliwe jest również samodzielne postawienie fundamentów, jednak do tego wymagane jest doświadczenie i odpowiednia precyzja w działaniu.
  • Szybki zwrot kosztów – koszt zamontowania całej instalacji jest wysoki, jednak warto pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek. Użytkowanie ogrzewania podłogowego bardzo szybko się zwraca. Poza tym, jego eksploatacja jest o wiele tańsza, niż zamontowanie tradycyjnych grzejników.
  • Zdrowie i bezpieczeństwo – temperatura, jaką uzyskujemy poprzez ogrzewanie podłogowe, jest niższa niż ta, uzyskiwana w przypadku tradycyjnych grzejników. Jednak dzięki odpowiednie rozprowadzenie tej temperatury, zwiększa się nasz komfort. Temperatura przy stopach jest wyższa, natomiast pry głowie niższa. Taki układ jest zdrowy dla naszego organizmu.

Warto również dodać, że płyta fundamentowa także ma wiele zalet. Nie bez powodu jest ona bowiem wykorzystywana przez coraz więcej osób.

Co ciekawe – fundament grzewczy wyleziono, gdy próbowano pozbyć się wilgoci ze ścian budynków. Więcej informacji tutaj <<<