Jak działa prawo pracy?

Prawo pracy w Polsce

Prawo pracy jest istotne zarówno z punktu widzenia pracodawcy jak i pracownika. Jest to ogół zapisów prawnych, które regulują stosunki zawodowe między wszystkimi osobami znajdującymi się w hierarchii pracowniczej danej firmy. W Polsce prawo pracy opiera się na kodeksie pracy, a konkretnie jego 9 artykule. Prawo pracy stanowione jest również w Konstytucji Rzeczypospolitej Polski.

Rozwiązywanie nieprawidłowości

W kodeksach dokładnie opisane są czynności jakie pełnić mogą pracownicy, a także wszystkie definicje opisujące np. pracowników. Prawo pracy może wydawać się być nieco zawiłe, jednak wystarczy tylko stosować metodę dedukcji, aby wyciągnąć z niego istotne dla siebie wnioski. Prawo pracy jest dokładnie opisane w kodeksie pracy, aby się z nim dokładnie zaznajomić najpierw przebrnąć trzeba kilkukrotnie przez setki artykułów oraz paragrafów. Nieprawidłowości oraz rozbieżności w stosunku do zachodnich norm w Polskich firmach oraz przedsiębiorstwach często są działaniem na granicy prawa pracy. Jak mówi nam kodeks pracy  – pracownikiem jest osoba, która zatrudniona jest w firmie na podstawy umowy o pracę. Czy zatem należy wyciągnąć wniosek, iż wszyscy pracujący na podstawie umowy o zlecenie nie są pracownikami firmy? Gdyby ująć to czysto teoretycznie  – nie są, wykonują tylko dla niej zlecenie. Rzeczywistość jednak jest inna, wielu polskich pracowników jest nimi, mimo nie spełnienia podstawowego warunku.

dobry adwokat wrocław

W przypadku Polski najczęściej z zaznajamianiem się z prawem pracy do czynienia mają osoby, które uważają, że ich pracodawca postąpił niesłusznie – pierwszym krokiem po wstępnym zapoznaniu się z kodeksem pracy, powinno być udanie się do prawnika. Jest to sposób na uniknięcie przegranej sprawy w sądzie. Nieodpowiednie przygotowanie, słaba argumentacja własnych racji, oraz zaskarżenie firmy o coś, co w rzeczywistości było zgodne z prawem jest prostą drogą ku przegranej – to oznacza, że osoba czująca się poszkodowaną musiałaby dodatkowo opłacić koszty sądowe prowadzonej sprawy. Adwokat z kancelarii prawnej jest osobą, która zdecydowanie powinna stać się części historii pracownika, który czuje się poszkodowany i domaga się sprawiedliwości. W Polsce dochodzi bowiem często do niewłaściwego zwolnienia pracowników, niezapłacenia świadczeń, pensji, oszust, zatrudniania na niekorzystną dla pracownika umowę i wielu innych czynności, w których winnym sytuacji wydaje się być pracodawca. Czasami jednak to pracodawca może zaskarżyć pracownika, jednakże najczęściej kończy się to wyłącznie na zwolnieniu. Istotnym problemem, który powinien być natychmiast zaskarżony jest np. mobbing w pracy czy wystawienie pracowników na niesprzyjające warunki zdrowotne, zagrażające również życiu bez podpisania przez nich zgody.

Obsługa prawna dla firm

Prawnicy zajmujący się z prawem pracy pomagają także pracodawcom, jeśli trzeba przygotować np. strategię dużych redukcji etatów. Tego rodzaju czynności są trudne, i aby były legalne i bezstratne dla firmy muszą zostać przeprowadzone zgodnie z prawem. Prawnicy mogą zająć się niemalże wszystkim co związane jest z prowadzeniem działalności, np. spisywaniem umów z włączeniem w to istotnych zastrzeżeń.

Osoby zainteresowane pomocą prawną z zakresu prawa pracy powinny zajrzeć na stronę tej kancelariiradca prawny Szczecin. Świadczy ona usługi dla firm, osób prywatnych oraz obcokrajowców. Jej klienci mogą liczyć na optymalne rozwiązania.