Inwestycja w drewniane domy – czy technologie eko są ok?

Domy drewniane

Budownictwo szkieletowe to dziedzina, którą interesuje się coraz więcej Polaków. Wynika to z narastającej popularności budowania domów z drewna. Na czym zatem polega znana dzisiaj technologia szkieletowa budowy budynków?

Technologia tego rodzaju dotyczy budownictwa przemysłowego, ale także budownictwa wielorodzinnego. Tak naprawdę jednak budownictwo szkieletowe częściej stosowane jest przy budowie domów jednorodzinnych o konstrukcji szkieletowej. Technologia budownictwa szkieletowego opiera się przede wszystkim na słupach oraz stropach żelbetowych, jak również i belkach i podciągach, bez wykonywania ścian zewnętrznych jako ścian nośnych. Taka technologia wykorzystywana jest przede wszystkim przy budownictwie wielorodzinnym oraz przemysłowym. Inny rodzaj budownictwa szkieletowego opiera się na wykorzystaniu stali oraz drewna. Z tych materiałów wykonywany jest szkielet.

Technologia szkieletowa, w której szkielet robiony jest z drewna, przyszła do Europy z Kanady i ze Stanów. Konstrukcja szkieletowa składa się z drewnianych belek, nazywanych krawędziakami. Te usztywniane są poziomo poprzeczkami drewnianymi ścian oraz stropów. Pomiędzy ściany i stropy upycha się wełnę mineralną, która stanowi ocieplenie dla budynku z zewnętrz. W środku takiego domu wełna zazwyczaj jest ukryta za płytami gipsowo – kartonowymi.

Sufit, czyli spód stropu, wykonuje się z wykorzystaniem rusztu stalowego, do którego przykręca się płyty gipsowo – kartonowe. Przed przykręceniem zakładana jest folia paroizolacyjna. Pomiędzy belkami stropu znajduje się wełna mineralna. Czym wykańczane są ściany i dach? Wygląda to podobnie jak w przypadku technologii murowanej – zaczynając od gontów bitumicznych, a skończywszy na dachówce. Domki szkieletowe nie potrzebują masywnych fundamentów. Nie są potrzebne także zbrojenia. A to wszystko oznacza, że fundamenty są znacznie tańsze i o wiele prostsze w wykonaniu.

Domy z bali

Mieszkanie w domu, który jest trwały, przyjazny dla zdrowia i środowiska i pachnący lasem jest marzeniem wielu osób. Każdy może je spełnić – domy z bali przeżywają w dzisiejszych czasach swój prawdziwy renesans. Dom tego rodzaju najczęściej jest kojarzony z przyrodą, prowadzeniem ekologicznego trybu życia, ciszą i przebywaniem z dala od szumu i hałasu, kojarzonych z wielkim miastem. Przed podjęciem decyzji o budowie takiego budynku trzeba jednak poznać wady oraz zalety takiego rozwiązania. Budowa pod klucz jest jak najbardziej możliwa i w dodatku coraz popularniejsza, ale warto wiedzieć, że wiąże się to także z wyższym nakładem finansowym.

Drewno niewątpliwie jest materiałem zaliczanym jako ekologiczne. Drewno, podobnie jak kamień, służy ludziom od dawien dawna jako podstawowy materiał budowlany. Zdaniem wielu osób drewno nie jest trwałe. Nie jest to jednak prawdą. Trzeba pamiętać o tym, że domy z drewna mogą bez zarzutu stać i służyć ludziom od stu do stu pięćdziesięciu lat. Dowodem na to mogą być stare domy drewniane, budowane dawno temu. Wiele z nich stoi do dzisiaj, a liczne możemy oglądać w skansenach. Drewno sprawia, że dom staje się pachnący, a w środku panuje bardzo korzystny mikroklimat. To sprawia, że dochodzi do pochłaniania i oddawania wilgoci zależnie od tego, jakie panują warunki otoczenia. Nie można zapomnieć także o bardzo dobrym współczynniku izolacji termicznej. W zimie dom z drewna jest ciepły w środku, zaś podczas letniej pory roku nie nagrzewa się.

Duży dom

Domy z bali są piękne i atrakcyjne. Niemniej jednak nie wszędzie będą wpisywały się w otoczenie. Z pewnością dom drewniany nie będzie pasował do klimatu nowoczesnej okolicy willi. Ale działka kupiona za miastem na pewno świetnie się do tego nada. Budowa domu z bali wymaga znalezienie dobrego wykonawcy. Aby dom był trwały i rzeczywiście atrakcyjny musi być wykonany z idealną precyzją. Poza tym ogromne znaczenie mają gatunek, grubość oraz przygotowanie drewna. Od tego bardzo wiele zależy – np. to czy dom będzie ciepły i czy po pierwszej zimie nie będzie pękał.

Domy z keramzytu

Domy z keramzytu nie są w Polsce powszechne. Niemniej jednak zainteresowanie budowaniem takich budynków ciągle wzrasta. Czym jest podstawowy materiał budowlany tego typu domów? Keramzyt to lekkie kruszywo budowlane, które wypala się z gliny ilastej. Wypalanie ma miejsce w piecach obrotowych w temperaturze nawet 1200 stopni Celsjusza. W piecu powstają kuleczki gliny. Pokryte są osłoną ceramiczną o sporej twardości. Taki materiał charakteryzuje się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi oraz akustycznymi. Poza tym materiał taki jest niepalny, obojętny chemicznie, odporny na wodę i działanie wszelakich grzybów czy np. gryzoni. Do tego należy dodać bardzo dobre właściwości izolacyjne. Nic dziwnego, że keramzyt staje się świetnym materiałem, z którego buduje się tak wiele domów.

Dom z keramzytu właściwie niewiele różni się od domów murowanych. Z drugiej strony ten pierwszy nieco przewyższa tradycyjnie budowany budynek. Wszystko dzięki bardzo niskiemu zużyciu dodatkowych materiałów, które powodują mnóstwo oszczędności, co rekompensuje spory koszt budowy domu. Dodatkowo keramzyt jest materiałem bardzo elastycznym. A to zdecydowanie ułatwia budowanie domu bez większych ograniczeń. Bezproblemowo mogą powstawać łuki, skosy, otwory, bruzdy, czy np. elementy zaokrąglone albo wypukłe.

Domy z keramzytu budowane są z wykorzystaniem wcześniej przygotowanych modułów. Te są po kolei montowane na budowie. Keramzyt jest materiałem służącym do budowy ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Z tego budulca powstają także ściany konstrukcyjne i działowe, ale także nadproża i stropy. Dom gotowy zawiera wtedy ściany składające się w 75% procentach z keramzytu, w 10% z cementu i w 15% z piasku. W przypadku domów tego rodzaju nie ma potrzeby, aby stosować tynki wewnętrzne. Ściany są bowiem bardzo gładkie – idealne, aby od razu je malować lub położyć na nie tapetę.